سیستم ورک استیشن در مقابل سیستم گیمینگ ,

menuordersearch
topskala.ir
۱۴۰۱/۶/۲۲ سه شنبه
(4)
(0)
سیستم ورک استیشن در مقابل سیستم گیمینگ
سیستم ورک استیشن در مقابل سیستم گیمینگ

تفاوت بین سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ با چند نکته مفید

 

اگر تا به ‌حال اقدام به خرید رایانه کرده باشید احتمالاً اصطلاحاتی هم چون سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ به گوش تان خورده است. متأسفانه بازاریابی حول این عبارات فهم دقیق سخت‌ افزارهایی را که در آن‌ها استفاده می‌شوند را سخت تر کرده است. اگرچه تفاوت‌های زیاد و قابل‌ توجهی بین ورک استیشن و سیستم گیمینگ و همچنین دیگر انواع سیستم ها وجود دارد اما اغلب این تفاوت‌ها به نحوه استفاده شما از سیستم تان بستگی دارد و برخی دیگر به چیزهایی فراتر از آن وابسته است.

 

حال بیام به این سوالات پاسخ دهیم.

 

  1. ورک استیشن چیست؟
  2. گیمینگ چیست؟
  3. پردازنده ها مانند سی پی یو و جی پی یو ها چه فرقی با هم دارند؟
  4. تفاوت ماردبرد ها در چیست؟
  5. شباهت‌ها در چیست یا شباهتی هم با هم دارند؟
  6. رایانه و لپ تاپ ورک استیشن چیست؟

 

 

ورک استیشن چیست؟

 

ورک استیشن‌ها سیستم هایی هستند که برای استفاده متخصصان درست می‌شوند به‌ ویژه آن‌هایی که کارهای سنگین با سیستم خود انجام می‌‌دهند. این سیستم ها ممکن است توسط مهندسانی استفاده شوند که برنامه مدلسازی سه ‌بعدی و دو بعدی اجرا می‌کنند؛ هنرمندان دیجیتالی که انیمیشن رندر می‌کنند یا تدوینگران برای رندر و تدوین فیلم های خود و هر کسی که نیازمند ساعات کار طولانی و محاسباتی هستند از این نوع سیستم‌ها بهره می‌گیرند یا حتی تحلیلگران داده‌ها می‌توانند جهت انجام کارهای خود از ورک استیشن‌ها استفاده کنند و مثال های مشابه دیگر. درهر صورت این‌ها افرادی هستند که به سیستم‌هایی قدرتمند تر از رایانه‌های معمولی نیاز دارند. سیستم هایی که این قدرت و کارایایی را داشته باشند به سیستم های ورک استیشن معروف هستند.

مشخص‌ ترین ویژگی‌های یک سیستم ورک استیشن، داشتن مشخصات قوی است.

 

ورک استیشن‌ها اغلب به ‌طور ویژه، برای داشتن عملکردی پایدار در طول زمان زیاد و قطعات آن‌ها نیز برای استفاده طولانی ‌مدت ساخته می‌شوند.

 


سیستم گیمینگ چیست؟


بازی ‌های جدید به مشخصات فنی بسیار بالاتری نیاز دارند. به همین دلیل است که سیستم های گیمینگ به قطعاتی نیاز دارند که بسیار قدرتمندتر از آن چیزی است که کاربران سیستم های غیر گیمینگ نیازمند هستند. اجرای بازی شامل نوع خاصی از پردازش است و سیستم های گیمینگ به‌ طور ویژه برای برآورده کردن نیازها در این نوع پردازش بهینه‌ سازی می‌شوند. درنتیجه تفاوت‌های بین یک سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ بر اساس هر قطعه می‌تواند متفاوت باشد.


یک سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ هر دو باید از یک سیستم معمولی قدرتمندتر باشند.

 


تفاوت بین سی ‌پی ‌یو ها در سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ

 

مشخص ‌ترین تفاوت بین سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ معمولاً در سی ‌پی ‌یوها نهفته است. تقریباً هر سیستمی که به آن ورک استیشن گفته می‌شود یک سی ‌پی‌ یوی قدرتمند دارد اما ورک استیشن‌ها اغلب برای پردازش موازی بهینه‌ سازی می‌شوند نه برای بازی‌های رایانه‌ای. پردازنده‌های ورک استیشن‌ها اغلب بسیار قدرتمند تر از آن چیزی است که گیمرها بخواهند یا به آن نیاز داشته باشند مثلاً پردازنده‌هایی مثل Intel Xeon یا AMD EPYC. اما باید توجه داشت که نباید پردازنده های سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ را با هم مقایسه کرد چون نوع کاربری آنها با هم فرق می‌کنند.

 

 

اگر رایانه گیمینگ قدرتمندی می‌سازید احتمالاً چیزی حدود 300 تا 500 دلار باید برای بهترین سی‌ پی ‌یو بپردازید اما چیپ ‌های مناسب ورک استیشن می‌توانند بیش از 2000 دلار قیمت داشته باشند.

 


پس باید از خودمان بپرسیم تفاوتشان در چیست؟

 

یک سی‌ پی‌ یوی معمولی حدوداً 4 تا 16 هسته دارد و اندازه کَش و رشته آن متناسب با تعداد هسته‌ها است. برعکس سی ‌پی ‌یو ی یک سیستم ورک استیشن از یک پردازنده 6 تا 32 هسته ‌ای استفاده می‌کند و اندازه کش و رشته های‌ آنها برای هماهنگی با تعداد هسته‌ها بسیار زیاد است.

 

شاید فکر می‌‌کنید هرقدر تعداد هسته‌ها بیشتر باشد بهتر است اما ضرورتاً این‌ طوری نیست! برای استفاده از این هسته ‌ها برنامه نویسان باید نرم‌افزارهایی را بنویسند که آن‌ها را به کار بگیرند. اوایل ظهور پردازنده‌های چهار هسته‌ای، تقریباً هیچ بازی یارانه‌ای از پردازنده‌های 4 هسته‌ای پشتیبانی نمی‌کرد اما پس‌ازآن همه‌چیز تغییر کرد. برای مثال یک پردازنده با بیست هسته را در نظر بگیرید که هرکدام با دو گیگاهرتز کار می‌کند. حال یک پردازنده دیگر با دو هسته را نیز در نظر بگیرید که هر هسته با 2.1 گیگاهرتز کار می‌کند. با کمال تعجب پردازنده بیست هسته‌ای در اجرای بازی‌ها بدتر عمل می‌کند. دلیلش این است که داشتن 20 هسته کافی نیست؛ لازم است نرم‌افزاری داشته باشید که برای بهره‌ وری از هر هسته‌ی آن نوشته ‌شده باشد.

 

اینکه بفهمیم عملاً برنامه نویسان بازی‌های رایانه‌ای، معمولاً کدهایشان را طوری می‌نویسند که از 4 تا 6 هسته پشتیبانی کنند که معمولاً در پردازنده‌های سیستم‌های معمولی مشاهده می‌شود جای تعجب ندارد. درنتیجه اصلاً بازی را پیدا نمی‌کنید که از تعداد هسته‌های زیادی پشتیبانی کند که در سی ‌پی‌ یوهای ورک استیشن دیده می‌شود و برعکس این مثال نیز صادق است. هیچ دلیلی وجود ندارد که سیستم گیمینگ بخواهد از این نوع پردازنده‌ها داشته باشد چراکه هیچ فایده‌ای ندارد؛ این پردازنده‌ها به ‌شدت گران‌ قیمت ‌تر هستند و حتی عملکرد خوبی در بازی‌ها ندارند.

 


جی ‌پی ‌یوی سیستم ورک استیشن در مقایسه با جی‌پی‌یوی سیستم گیمینگ

 

همان ‌طور که انتظار می‌رود واحد پردازنده مرکزی (جی‌ پی ‌یو) معمولاً قطعه مهم سیستم گیمینگ است. این قطعه سخت‌ افزاری می‌تواند در یک ورک استیشن به همین اندازه مهم باشد.

 

اگر قرار باشد از آن برای مدل ‌سازی سه‌بعدی، ویرایش ویدئو و انجام وظایف سنگین محاسباتی مشابه استفاده کرد. بین تولید کنندگان جی ‌پی ‌یو، بازار در دستان دو برند قدرتمند است: انویدیا و اِی‌اِم‌دی. تولید کنندگان مختلفی برای این توسعه‌ دهندگان کارت گرافیک تولید می‌کنند اما تقریباً هر کارتی که دربازار موجود است بر اساس استانداردهای یکی از این دو برند طراحی می‌شود.

 

این دو شرکت خط تولید جی ‌پی ‌یوهایی دارند که مختص ورک استیشن‌ هاست: انویدیا کوادرو ها و ای ام دی رادئون پرو ها یا فایر پروها. تفاوت آن‌ها با جی‌ پی ‌یوهای معمولی در این است که آن‌ها دارای حافظه‌ی ویدئویی بسیار بالاتری هستند و برای نرم‌افزارهای مبتنی بر جی ‌پی ‌یو بهینه ‌شده‌اند نه برای بازی‌های رایانه‌ای و به‌ طورکلی سرعت کلاک بالاتری هم دارند. اگرچه می‌ توان از آن‌ها برای اهداف گیمینگ هم استفاده کرد اما برای انجام وظائف این ‌چنینی بهینه نشده‌اند و معمولاً دچار مشکلات جزئی در عملکرد می‌شوند و به العکس.

 


مقایسه رم ورک استیشن با رم گیمینگ

 

برای راه ‌اندازی یک رایانه گیمینگ خوب به مقدار رم زیادی نیاز ندارید. این روزها داشتن 8 یا 16 گیگ رم استاندارد است و برای اجرای تقریباً تمام بازی‌های رایانه ‌ای مناسب و کافیست. برعکس ورک استیشن‌ها برای پردازش حجم زیادی از داده ها به مقدار بسیار زیادی رم نیاز دارند. ورک استیشن ‌های معمولی بین 32 تا 64 گیگ رم دارند و سیستم‌های قدرتمند تر 128 گیگ یا حتی مقدار بیشتری رم می‌خواهند.

 

همچنین ورک استیشن‌ها از نوع دیگری از رم استفاده می‌کنند که به آن حافظه ECC می‌گویند. این عبارت مخفف «Error-Correcting Code» به معنای حافظه با امکان تشخیص و تصحیح خطا است. این نوع رم با شناسایی خرابی داده به پایداری برنامه‌ها کمک کرده و از خرابی آن‌ها جلوگیری می‌‌کند. برای انجام کارهایی که در آن میزان خطا باید صفر باشد مثل تحقیقات علمی یا عملیات‌های بانکی و غیره داشتن ECC RAM می‌تواند جزء جدا ناپذیری از سیستم باشد.

 

اما گیمرها به چنین چیزی نیاز ندارند. داشتن این نوع رم نه‌ تنها قیمت بسیار بالاتری نسبت به رم‌های معمولی دارند بلکه می‌تواند در شرایط متفاوت دچار کمی افت در عملکرد نیز شوند. اگر نمی‌خواهید در برابر خرابی داده‌ها مصونیت داشته باشید اصلاً پیشنهاد نمی‌کنیم خودتان را درگیر تهیه چنین قطعه‌ای کنید. اگرچه استفاده از این نوع رم در ورک استیشن‌ها بسیار رایج است به دلیل نوع کاربری که قبلا گفته شد.

 


تفاوت در صدا و مادربورد


ازآنجایی‌ که ورک استیشن‌ها اغلب از سی ‌پی ‌یو و رم خاصی استفاده می‌کنند تفاوت‌هایی در مادربوردهایشان نیز وجود دارد. این مادربوردها جدا از داشتن سوکت‌های مناسب برای سی ‌پی‌ یوهای ورک استیشن، به ‌منظور بهره ‌برداری از مقادیر بالاتر رم آنلاک شده‌اند و معمولاً از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. چیپ‌ ست‌های موجود روی مادربوردهای ورک استیشن‌های مختلف خیلی قابل ‌توجه نیستند.

 

در سیستم های گیمینگ مهم ‌ترین تفاوت در ظرفیت صدا است. ورک استیشن‌ها خیلی به کیفیت صدا کاری ندارند درصورتی‌ که وجود این قابلیت برای رایانه ‌های گیمینگ از واجبات است. فرقی نمی‌کند گیمر ساده‌ای باشید که می‌خواهد صدای بهتری بشنود یا بازیکن گیم‌ های رقابتی باشید و بخواهید برگ برنده در دستان شما باشد؛ درهرصورت داشتن چیپ ‌ست صدا مهم است.

 

مادربوردهای گیمینگ بسیاری از ساختار صدای با کیفیت برخوردارند که شامل ورودی/ خروجی‌های دارای روکش طلا و پاور فیلترشده برای کانورتر صدای دیجیتالی موجود روی بورد است.

 

 

تفاوت‌های ظاهری


سیستم های ورک استیشن‌ها معمولاً با شکل ظاهری تجاری ساخته می‌شوند. برعکس در سیستم های گیمینگ به زیبایی و شکل ظاهر توجه ویژه ای می‌شود. مثال در کیس‌هایی که پنجره، تعداد زیادی ال ‌ای‌ دی‌ RGB و اجزاء ظاهری مشابه قابل سفارشی‌سازی دارند. بسته به میزان علاقه گیمر ممکن است از درز بندهای لاستیکی برای محافظت هارد درایو در مقابل لرزش استفاده کنند یا از قطعات ضد لرزش برای فن بهره ببرند. در رایانه‌های گیمینگ به جزییات این‌ چنینی توجه ویژه می‌شود.

 

 

حال در مورد شباهت‌ها


قطعات سخت‌افزاری هرقدر قدرتمندتر باشند گرمای بیشتری تولید می‌کنند.


سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ از قطعات سخت‌افزاری قدرتمندی استفاده می‌کنند پس هر دو به سیستم خنک‌سازی قدرتمندی نیاز دارند. یکی دیگر ار شباهت ها بین سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ در ذخیره ‌سازی است که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

 


تفاوت بین سیستم ورک استیشن‌ و سیستم‌ گیمینگ

 

این تفاوت درست مثل فرق یک 18 چرخ و یک فراری است. هردوی آن‌ها قدرتمند هستند اما نوع قدرت آن‌ها فرق می‌کند. در این استدلال ورک استیشن‌ها نقش 18 چرخ را ایفا می‌کنند. قدرت آن‌ها فراتر از سیستم گیمینگ است و قطعات آن‌ها معمولاً وظایف سنگین‌تری را انجام می‌دهند. شاید ورک استیشن‌ها مثل ماشین‌های اسپرت شیک نباشند اما بی‌شک عملکرد بالایی در انجام انواع وظایف مشخص دارند و عمر طولانی تر و زمان بیشتری می‌توان آنها را روشن نگه داشت.

 

در بسیاری از جنبه‌ها ورک استیشن‌ها از سیستم های گیمینگ قوی‌ ترند. در این حالت می‌توان پرسید:

 

سیستم ورک استیشن‌ می‌توانند کار سیستم گیمینگ را انجام دهند و برعکس؟

 

پاسخ این سؤال این است: مواردی نیز استثنا وجود دارد که جواب این سوال را به گاهی بله می‌ توان پاسخ داد.

 

اینکه یک سیستم ورک استیشن چقدر بتواند در اجرای بازی‌های رایانه‌ ای خوب کار کند به جی ‌پی‌ یوی آن بستگی دارد. اگر ورک استیشن از جی‌ پی‌ یوی ارزان یا هیچ جی ‌پی ‌یو یی بهره نبرد آنگاه عملکرد بسیار بدی خواهد داشت.

 

آیا می‌توان از سیستم گیمینگ به‌جای ورک استیشن استفاده کرد؟

 

دوباره پاسخ همان است که قبلاً گفتیم: گاهی بله باز همان استثنا ها.

 

اگر بودجه شما کمتر از دو هزار دلار باشد می‌توان گفت حتماً می‌توانید از سیستم ورک استیشن و سیستم گیمینگ به‌جای یکدیگر استفاده کنید. اگرچه یک ورک استیشن قوی می‌تواند سی ‌پی ‌یو یی داشته باشد، که قیمتی بیش از تمام اجزاء رایانه گیمینگ باشد. اگر مبلغی بیش از 2 هزار دلار خرج کنید آنگاه می‌توانید ورک استیشنی بسازید که می‌تواند کارهایی انجام دهد که یک سیستم گیمینگ هرگز قادر به انجام دادن آنها نیست.


مادربوردها در سیستم های ورک استیشن‌ به ‌طورکلی طوری تجهیز شده‌اند که تعداد زیادی درایوهای ذخیره‌ سازی را بتوان در آن‌ها تعبیه کرد و این یکی از تفاوت اساسی سیستم های ورک استیشن در مقابل سیستم های گیمینگ به شمار می‌آید.

 


در آخر می‌توان گفت که شما بر اساس نیاز خود و نرم افزار هایی که استفاده می‌کنید باید سیستم خود را انتخاب و تهیه کنید.

cloob
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

aparatgoogleyoutelegraminstagramtwiterfacebook
logo

دفتر مرکزی : ایران - استان تهران - شهر تهران، یوسف آباد، خیابان فراهانی پور، نبش کوچه نهم، پلاک 21
تلفن: 7744828-0919 | 02188717490