هارد درایوها ,

menuordersearch
topskala.ir
۱۳۹۸/۳/۲۴ جمعه
(0)
(0)
هارد درایوها
هارد درایوها
- نحوه انتخاب یک هارد دیسک:
 
هارد دیسک (Hard disk)، یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری درکامپیوتر پس از پردازنده و حافظه است. از هارد دیسک، بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌گردد. اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی هارد دیسک ذخیره می‌گردند. در زمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر، نظیر ویرایش فیلم ها، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزیک، استفاده از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا، سرعت مناسب و قابل اطمینان، بطرز محسوسی بهبود محیط عملیاتی خصوصا" ذخیره و بازیابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت.
در سالیان اخیر تکنولوژی ساخت هارد دیسک بسرعت و در ابعاد متفاوت رشد و گسترش یافته است. در این مقاله، به بررسی پارامترهای لازم در خصوص انتخاب یک هارد دیسک خواهیم پرداخت.
 
+ جایگاه هارد دیسک:
با توجه به رشد چشمگیر تکنولوژی ساخت هارد دیسک، ظرفیت آنان درفواصل زمانی بین دوازده تا هیجده ماه، دو برابر می‌شود. بدین ترتیب ،عملا" کامپیوترهای شخصی بسمت ماشین های چند رسانه ای حرکت نموده که می‌توان حجم بالائی از اطلاعات شامل صوت، تصویر و گرافیک را بر روی آنان ذخیره نمود. بیشترین ظرفیت هارد دیسک قابل نصب بر روی کامپیوترهای Desktop، معادل ۲۵۰ گیگابایت است. طرفیت فوق، ده برابر بیش از ظرفیت هارد دیسک های سه سال پیش است. در اوایل سال ۲۰۰۳ میلادی، هارد دیسک های با ظرفیت ۳۲۰ گیگا بایت مطرح شده اند.
تولید کنندگان در صدد ارائه اینترفیس های سریال ATA بوده که نسبت به مدل های پیشین ( اینترفیس های موازی ATA ) دارای سرعت بمراتب بیشتری می‌باشند. محصولات تولید شده در سال آینده، از تکنولوژی فوق استفاده خواهند کرد. عملکرد تمامی هارد دیسک ها در زمان اجرای یک برنامه مشابه یکدیگر بوده و استفاده از درایوهای با سرعت بالا، مزایا و امتیازات متعددی را برای کاربرانی که قصد پردازش داده هائی با حجم بالا ( تصاویر و ویدئوهای دیجیتال ) را دارند، بدنبال خواهد داشت.بر اساس آزمایشات متعدد انجام شده توسط برنامه Photoshop، مشخص شده است که انجام عملیات پیچیده ای ▪ نظیر : اعمال فیلترها، گردش و ویرایش تصاویر در هارد دیسک های با سرعت بالا، شصت درصد سریعتر از سیستم هائی است که دارای درایوهائی با سرعت پائین می‌باشند.
 
+ ویژگی ها ی مهم:
از مهمترین ویژگی های مرتبط با هارد دیسک، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :
▪ ظرفیت : اغلب کامپیوترهای شخصی در حال حاضر از هارد دیسک هائی با ظرفیت معادل بیست گیگابایت، استفاده می‌نمایند. ظرفیت فوق، بمراتب بیش از انداره مورد نیاز کاربرانی است که صرفا" از هارد دیسک بمنزله ابزاری بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌نمایند. ظرفیت هارد دیسک برای کاربرانی همچون طراحان آثار گرافیکی و یا افرادیکه بر روی فیلم های ویدئویی کار می‌کنند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مثلا" ضبط تصاویردر مدت زمان محدود از یک دوربین فیلم برداری، چندین گیگابایت ظرفیت هارد دیسک را اشغال خواهد کرد.
در صورت ضرورت استفاده از فضای ذخیره سازی بالا، می‌توان از یک هارد با ظرفیت بالا و یا دو هارد دیسک ،استفاده نمود. در چنین حالتی می‌توان هارد موجود را نگهداری و متناسب با نیاز، اقدام به تهیه و نصب هارد دوم نمود. مثلا" در صورتیکه به یک هارد با ظرفیت ۱۶۰ گیگابایت نیاز باشد و هارد دیسک موجود ۸۰ گیگابایت ظرفیت داشته باشد، می‌توان با تهیه یک هارد دیسک دیگر و با ظرفیت ۸۰ گیگابایت، نیاز خود را مرتفع نمود ( تامین ۱۶۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی، مشروط به وجود پتانسیل لازم ازلحاظ توانائی حمایت برد اصلی سیستم ).
▪ سرعت دورانی :سرعت دوران ( چرخش ) هارد دیسک های ATA موجود، ۵۴۰۰ یا ۷۲۰۰ دور در دقیقه ( rpm ) است. درایوهائی که دارای سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه می‌باشند، معمولا" ( در تمامی موارد صادق نخواهد بود ) دارای سرعت بیشتری در ارتباط با بازیابی اطلاعات، می‌باشند. در آزمایشاتی که بر روی یک نمونه درایو با سرعت ۵۲۰۰ دور در دقیقه انجام شده است، مشاهده شده است که سرعت تکثیر اطلاعاتی به اندازه ۱/۲ گیگابایت، حدود ۳۳ % سریعتر از سرعت درایوهای ۷۲۰۰ دور در دقیقه است! در بعضی موارد، پارامترهای دیگری نظیر نوع الگوریتم استفاده شده بمنظور بازیابی اطلاعات، تاثیر مستقیمی بر کارآئی یک درایو دارد.
▪ اینترفیس : تقریبا" تمامی کامپیوترهای Desktop از اینترفیس موازی ATA استفاده می‌نمایند.. حداکثر سرعت انتقال داده در این نوع اینترفیس ها، ۱۰۰ و یا ۱۳۳ مگابایت در ثانیه است. بر اساس مجموعه تست های انجام شده بر روی اینترفیس های ATA/۱۳۳، مشخص شده است که سرعت آنان تاثیر مشهودی را در افزایش کارائی بدنبال نداشته است، چراکه درایوهای موجود امکان استفاده مناسب از سرعت بالای انتقال داده در باندهای عریض را دارا نمی‌باشند. ( درایوهای موجود در سرعت بالای ۱۰۰ و یا بیشتر ممکن است دچار مشکل شوند ). اکثر مادربردهای قدیمی ( MotherBoard ) از ATA/۱۳۳ حمایت نمی‌نمایند.بنابراین برای استفاده از این نوع درایوها، می‌بایست کارت های جانبی بر روی سیستم نصب گردد. خوشبختانه درایوهائی که دارای استاندارد ATA/۱۳۳ می‌باشند، امکان حمایت از استاندارد ATA/۱۰۰ را نیز دارا می‌باشند.
درایوهائی که از اینترفیس های سریال ATA ( در مقابل اینترفیس های موازی ) استفاده می‌نمایند، بتدریج متداول می‌گردند .از اینترفیس های فوق در مواردیکه با مشکل سرعت در ارتباط با اینترفیس های موازی برخورد می‌شود، استفاده می‌گردد(اینترفیس های سریال ATA مشکل کمبود سرعت را برطرف می‌نمایند). این نوع درایوها، قادر به انتقال ۱۵۰ مگابایت در ثانیه بوده و این میزان در سالیان آینده به مرز ۶۰۰ مگابایت در ثانیه خواهد رسید. بر اساس تست های انجام شده ،استفاده از یک اینترفیس سریال ATA بر روی سیستم هائی که شامل یک درایو می‌باشند، مزایای عمده ای را بدنبال نداشته است ( از پهنای باند اضافه عملا" استفاده نمی‌گردد).
در صورت استفاده از چندین درایو بر روی یک اینترفیس مشابه، از پهنای باند اضافی بطور مطلوب استفاده و نتایج مثبتی را بدنبال خواهد داشت. استفاده از درایوهای ATA با اینترفیس سریال، طی سالیان آینده در اکثر کامپیوترهای شخصی بکار گرفته خواهد شد.
 
+ حافظه موقت ( بافر ):
زمانیکه یک سیستم درخواست اطلاعاتی را می‌نماید، هارد دیسک علاوه بر اینکه می‌بایست بازیابی داده درخواستی ر ا انجام دهد بلکه مسئولیت استقرار ( load ) داده در بافر مربوطه به خود را نیز برعهده دارد.
بدین ترتیب در صورتیکه پردازنده درخواست مجدد همان اطلاعات قبلی را داشته باشد، اطلاعات مورد نیاز آن از طریق بافر هارد دیسک تامین خواهد شد. استفاده از دو مگابایت بافر، ظرفیت مناسبی در این رابطه است. در مواردیکه از برنامه های خاصی نظیر فتوشاپ، استفاده می‌شود، ظرفیت هشت مگابایت برای بافر، منظقی بوده و اثرات مثبتی را در رابطه با افزایش کارائی سیستم بدنبال خواهد داشت.
 
+ تشریح مشخصات:
تعیین ظرفیت، یکی از اولین و در عین حال مهمترین تصمیات در رابطه با انتخاب یک هارد دیسک است .هارد دیسک های با ظرفیت بالا همیشه از لحاظ قیمت گرانتر می‌باشند،چرا که توزیع آخرین مدل ها و ظرفیت ها در ماه های نخست تولید بسیار اندک بوده و همین عامل افزایش قیمت آنان را بدنبال خواهد داشت.برای تهیه یک هارد دیسک با ظرفیت مطلوب می‌توان پس از کاهش قیمت آخرین مدل های ارائه شده، اقدام لازم را انجام داد .( تامین هارد دیسک مورد نظر پس از فروکش نمودن جو ایجاد شده در ماه های نخست تولید ). پارامترهای زیر را می‌توان در زمان انتخاب یک هارد دیسک در نظر گرفت :
▪ ظرفیت : حداقل ( بیست تا چهل گیگابایت )، پیشنهادی ( شصت تا هشتاد گیگابایت )، حداکثر ( یکصد تا دویست و پنجاه گیگابایت ) تهیه هارد دیسک هایی با ظرفیت بالاتر از نیاز موجود، تصمیمی منطقی است. قیمت هارد دیسک های با ظرفیت بیشتر همواره بالاتر از ظرفیت های پائین تر است ( تفاوت زیاد نیست) بعنوان نمونه،تفاوت ظرفیت هاردیسک های ۶۰GB با ۸۰GB چیزی در حدود ۲۰GB است که این ظرفیت قابل توجهی است اما از نظر قیمتی این هاردیسک ها اختلاف چندانی با هم ندارند.
▪ سرعت دوران : حداقل ( ۵۴۰۰ دور در دقیقه)
،پیشنهادی ( ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه )، حداکثر ( ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه )
بالا بودن سرعت دوران یک هاردیسک نشاندهنده بالا بودن سرعت ذخیره و بازیابی اطلاعات است.
درصورتیکه از کامپیوتر بمنظور انجام کارهای چندرسانه ای استفاده می‌گردد، بالا بودن تعداد دور در دقیقه یک هاردیسک بسیار حائز اهمیت است. این خصوصیت هارددیسک در برنامه هایی نظیر word و یا استفاده از اینترنت، چندان مشهود نخواهد بود .هارددیسک ها ی با ظرفیت بالا، اغلب دارای سرعت دوران کمتری می‌باشند ( ۵۴۰۰rpm ).
▪ سرعت اینترفیس : حداقل ( Ultra ATA/۱۰۰ or ATA ۱۳۳)، پیشنهادی (Ultra ATA/۱۰۰ or ATA ۱۳۳ )، حداکثر ( Ultra ATA/۱۰۰ or ATA ۱۳۳) تفاوت سرعت بین درایوهای ATA/۱۰۰ و ATA/۱۳۳ برای اکثر کاربران مشهود و قابل ملاحظه نخواهد بود. برای اینکه از سرعت درایوهای انتخابی بطرز موثری استفاده شود، می‌بایست سرعت آنان با کامپیوتر سازگار باشد، در غیر اینصورت می‌بایست ار کارت هائی استفاده شود که سرعت درایو را با سرعت کامپیوتر هماهنگ نماید.
▪ سرعت جستجو : حداقل (۸ms و یا پائین تر)، پیشنهادی ( ۸ms تا ۹ms )، حداکثر ( ۹ms ) متوسط سرعت جستجو ( بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می‌گردد) در واقع به سرعت پیدا نمودن اطلاعات ( یک بخش خاص از داده ) ذخیره شده در یک درایو اطلاق می‌شود.اکثر کاربران در زمان انتخاب یک هارد دیسک به موضوع فوق توجه نکرده و حتی در فعالیت های روزمره خود با کامپیوتر کمبودی از این بابت را حس نمی‌نمایند. در مواردیکه اطلاعات در بخش های متفاوت هارد ذخیره شده باشد، یافتن هر بخش از اطلاعات ذخیره شده و ارتباط بین آنان، زمان مختص خود را خواهد داشت.
▪ اندازه بافر : حداقل (دو مگابایت)، پیشنهادی (دو مگابایت و یا هشت مگابایـت )، حداکثر (دو مگا بایت و یا هشت مگابایت) بافر ،‌ یک حافظه Cache بر روی درایو بوده که بطور موقت اطلاعات در آن ذخیره شده تا در صورتیکه پردازنده مجددا" درخواست آنان را داشته باشد، اطلاعات از محل فوق و با سرعت بیشتری در اختیار پردازنده قرار داده شوند. اکثر هارددیسک ها به طور معمول دارای بافری به ظرفیت دو مگابایت می‌باشند(درایوهایی با بافر بالاتر نیز وجود داشته که از آنان برای اهداف خاصی استفاده می‌گردد).
 
+ نکاتی دررابطه با تهیه هارد دیسک:
استفاده از کامپیوترهای جدیدتر. کامپیوترهای جدیدتر قادر به استفاده مطلوب از مزایای یک درایو با ظرفیت بالا می‌باشند ( افزایش کارائی ). سیستمی که دارای پردازنده ای با سرعت پائین و یا میزان اندکی حافظه اصلی است، نمی‌تواند از تمام ظرفیت و پتناسیل های هارددیسک انتخابی، بنحو احسن استفاده نماید. در صورتیکه یک کامپیوتر ارزش ارتقاء را داشته باشد ( سیستم موجود دارای کارآئی لازم است ) می‌توان بمنظور دستیابی به ظرفیت ذخیره سازی بیشتر، هارد آن را بتنهائی ارتقاء داد.
اطمینان از وجود فضای کافی درون کیس .اکثر کیس های استفاده شده در کامپیوترهای شخصی حداقل دارای یک و یا چندین محل برای نصب هارد می‌باشند.با استفاده از دفترچة‌ راهنما و یا با باز نمودن کیس، می‌توان بررسی لازم در خصوص وجود فضای کافی را انجام داد( خصوصا" در مواردیکه قصد استفاده از یک هارد جدید و نگهداری هارد قدیم وجود داشته باشد ).
تهیه هارد دیسک با ظرفیت بیشتر از نیاز اولیه .پیشنهاد می‌گردد همواره هارد دیسکی با ظرفیت بیش از نیاز اولیه، انتخاب گردد. ظرفیت انتخابی می‌بایست پاسخگوی نیازهای آینده بوده و لازم است باتوجه به نوع استفاده از کامپیوتر در حال و آینده، تصمیم مناسبی در اینخصوص اتخاذ گردد.
سازگاری سرعت هارد انتخابی با سرعت اینترفیس کامپیوتر. سرعت درایوهای ATA/۱۰۰ و ATA/۱۳۳ بمراتب از سرعت اینترفیس های کامپیوتر بیشتر است ( خصوصا" اگر از زمان خرید کامپیوتر یک سال گذشته باشد). قبل از انتخاب هارد دیسک ،می بایست با استفاده از دفترچه های راهنمای کامپیوتر که فروشندگان ارائه می‌نمایند، سرعت اینترفیس های کامپیوتر را مشخص نمود.
تهیه هارد دیسک با قیمت مناسب .رقابت تنگانتنگی بین تولید کنندگان درایوها وجود داشته و اکثر فروشندگان کاربران را بدلیل اختلاف ناچیز قیمت، ترغیب به تهیه هارد دیسک های با ظرفیت بالاتر می‌نمایند. این امر در خصوص درایوهایی با ظرفیت پایین تر صادق است چرا که آخرین ظرفیت های موجود در بازار به علت تولید کم دارای قیمت بالاتری هستند. بنابران پیشنهاد می‌گردد هرگز به دنبال آخرین ظرفیت موجود در بازار نباشید.
تهیه بسته کامل( کیت ) درایو .این نوع بسته ها شامل قطعه سخت افزاری،‌کابل ها ،‌دفترچه راهنما و در برخی موارد درایور مورد نظر برای نصب است.
استفاده از درایوهای external در صورت لزوم .با استفاده از این نوع درایوها می‌توان اطلاعات مهم و حیاتی را در زمانیکه در محل کار خود نمی‌باشیم، حفاظت نمود. در مواردیکه نیازمند جابجائی حجم بالائی از اطلاعات می‌باشیم، استفاده از درایوهای external می‌تواند یکی از گزینه های موجود باشد .قیمت درایوهای فوق، نسبت به درایوهای معمولی که در درون کیس نصب می‌شوند، بیشتر بوده و جهت ارتباط با سیستم از پورت های USB۲.۰ استفاده می‌نمایند.
 
+ نکاتی که قبل از خرید هارد اکسترنال باید بدانید؟
اگر اطلاعات و مطالب مهمی در حافظه کامپیوتر خود ذخیره کرده اید و قصد دارید از این اطلاعات مهم، پشتیبان تهیه کنید و یا حافظه سیستم شما نسبتا پر شده است، زمان آن رسیده که یک هارد اکسترنال تهیه کنید و اطلاعات کامپیوتر خود را به صورت دسته بندی شده در فصای این هارد ذخیره کنید. در ادامه اطلاعات لازم برای خرید هارد اکسترنال را در اختیار شما قرار خواهیم داد.
 
+ چرا به حافظه اکسترنال نیاز دارید:
اطلاعات مهم در کامپیوتر شما ممکن است از دست بروند. بنابراین اگر این اطلاعات برای شما با اهمیت هستند و تنها یک نسخه از آنها را در حافظه کامپیوتر خود ذخیره کرده اید، به شما توصیه می‌کنیم یک نسخه پشتیبان از این اطلاعات روی یک هارد اکسترنال تهیه کنید. علاوه بر این اگر سیستم شما پر از اطلاعات، عکس ها و آهنگ هایی است که قصد ندارید آنها را پاک کنید، بهتر است به فکر تهیه یک هارد اکسترنال باشید تا بتوانید به همه این اطلاعات به صورت یکجا، دسترسی داشته باشید.
 
+ انواع حافظه خارجی:
دو نوع درایو ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد.
 
Solid-State Drives یا اصطلاحا SSD
Hard Disk Drive یا اصطلاحا HDD
 
SSD ها بسیار سریع هستند ولی نسبت به HDD ها گرانتر می‌باشند. برای خرید SSD در حجم بالا باید حدودا 4 برابر HDD هزینه کنید. SDD ها همچنین امن تر هستند. اگر مقاومت هارد برای شما مهم است می‌توانید از مدل های قوی و ضد ضربه استفاده کنید. این درایو ها معمولا دارای پوشش بیرونی می‌باشند که مقاومت دستگاه را بیشتر می‌کنند. حافظه های SSD برخلاف HDD ها هیچ قسمت مکانیکی ندارند و کمتر از HDD ها آسیب پذیرند. اگر دیسک سخت اکسترنال HDD داشته باشید و هنگام خواندن و یا نوشتن اطلاعات به آن ضربه وارد کنید به احتمال بالای 90 درصد دیسک سخت اکسترنال شما آسیب خواهد دید. در عوض HDD ها ارزان می‌باشند و در ظرفیت های بالای 500GB و تا حجم 1TB و 2TB (هر ترابایت 1024GB است) و بالاتر موجود می‌باشند.
 
+ انواع مختلف هارددیسک های اکسترال:
پیش از دسته بندی درایو های HDD اکسترنال لازم است بدانید که درون درایوهای اکسترنال یک HDD وجود دارد و در واقع هارد اکسترنال از یک HDD معمولی بعلاوه یک مدار ساده مبدل SATA به USB تشکیل شده است که در یک کیس جذاب قرار گرفته اند. درایو های سخت اکسترال (HDD External) دو دسته می‌باشند:
 
دیسک سخت های اکسترنال بدون آداپتور که اصطلاحا به آنها هارد دیسک های اکسترنال پاسپورتی گفته می‌شود.
دیسک سخت های اکسترنال با آداپتور
درایو های اکسترال پاسپورتی، سبک تر، کوچک تر و کندتر از درایو های اکسترال با آداپتور می‌باشند. برق مورد نیاز این درایوها از طریق پورت USB تامین می‌گردد و سرعت HDD داخلی آنها نیز معمولا 5400 دور در ثانیه است. در داخل این درایو های اکسترنال یک HDD نوت بوک قرار دارد. این درایو وزن و ابعاد کوچکتری داشته و به راحتی قابل حمل است. قیمت درایو های اکسترال پاسپورتی تقریبا دو برابر درایو های اکسترنال بزرگ یا آداپتوری است. اما درایو های اکسترال با آداپتور وزن سنگین تر و ابعاد بزرگتر و سرعت بیشتر دارند. درون درایو های اکسترنال با آداپتور معمولا یک HDD معمولی ( HDD کامپیوترهای رومیزی) با سرعت 7200 دور در ثانیه استفاده می‌شود.
 
+ چه ظرفیتی برای شما مناسب تر است؟
این مورد بستگی به ظرفیت اطلاعاتی دارد که قصد دارید در حافظه ذخیره سازی خارجی نگه دارید. اگر بیشتر اطلاعات شما، فایل های Word و اطلاعات اینچنینی هستند که حجم زیادی ندارند، می‌توانید هارد 250 یا 320 گیگابایتی تهیه کنید و اگر بیشتر فایل های شما را موزیک و عکس و فیلم تشکیل می‌دهند، می‌توانید هارد 500 گیگابایتی، 1 و یا 2 ترابایتی تهیه کنید. قیمت هارد اکسترنال 500 گیگابایتی با توجه به برند و کیفیت، بین 70 تا 100 هزار تومان و قیمت 1 ترابایتی حدودا دو برابر است.
 
+ امنیت درایو:
بعضی از درایوها دقیقا مشابه یک مخزن عمل می‌کنند. یعنی تنها اطلاعات شما را درون خود نگه می‌دارند. ولی درایو هایی نیز وجود دارند که امنیت و امکانات بیشتری مانند بازیابی راحت فایل ها و یا تهیه نسخه پشتیبان به صورت اتوماتیک فراهم می‌کنند. این امکانات ممکن است برای شما هزینه بردار باشند و قیمت درایو را بالا ببرد. بنابراین کاملا بستگی به نیاز و اهمیت امنیت اطلاعات شما دارد.
 
+ سرعت:
زمانی که سرعت نوشتن و خواندن از درایو برای شما اهمیت دارد، باید به پورت های دستگاه توجه کنید. بیشتر درایور ها از USB 2.0 یا eSATA پشتیبانی می‌کنند ولی پورت USB 3.0 هنوز کاملا جا نیافتاده و ممکن است همه درایو ها از آن پشتیبانی نکنند. در هر حال وجود USB 3.0 در درایو یک مزیت بزرگ است. دستگاه های MAC از eSATA پشتیبانی نمی‌کنند. اگر از Mac استفاده می‌کنید، به قابلیت اتصال درایو از طریق FireWire نیز توجه کنید. سرعت eSATA از USB 2.0 بیشتر است. ولی معمولا نیاز به یک منبع انرژی خارجی دارد بنابراین برای استفاده از این پورت برای جا به جایی فایل های بزرگ مانند فیلم های HD، معمولا باید از درایوهای اکسترنال با آداپتور استفاده کنید.
 
+ قابلیت اتصال به شبکه:
اگر تصمیم ندارید از از این درایو در یک شبکه خانگی یا اداری استفاده کنید، نیازی به بررسی قابلیت شبکه در درایو خود ندارید. ولی اگر قرار است از این درایو در شبکه خانگی یا شبکه کوچک اداری خود استفاده کنید باید قابلیت Network-Attached Storage یا اصطلاحا NAS را بررسی کنید. این درایو ها مانند هارد های اکسترنال بزرگی می‌باشند که می‌توانند به طور اتوماتیک از چند کامپیوتر نسخه پشتیبان تهیه کنند و یا کامپیوترهای موجود در شبکه برروی آنها اطلاعات بنویسند و یا بخوانند. این درایو ها از HDDهای معمولی گران تر می‌باشند. گاهی اوقات قیمت این هارد ها بر اساس تعداد کامپیوتری که می‌توانید به آنها متصل کنید و ظرفیت آنها، خیلی زیاد می‌شوند. این درایو ها در یک شبکه، ابزار بسیار مفیدی می‌باشند.
 
+ توصیه نهایی:
تهیه Backup از اطلاعاتتان خیلی راحت تر از این است که با صرف هزینه گزاف، از شرکت های خدماتی بخواهید اطلاعات شما را بازیابی کنند. ضمن اینکه هیچ ضمانتی برای بازگشتن اطلاعات شما وجود ندارد.
 
 
منبع:
 
سایت خبری زومیت
 
سایت خبری ویستا
 
اطلاعات بیشتر
 
اخبار ها در مورد این مطلب
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

aparatgoogleyoutelegraminstagramtwiterfacebook
logo

دفتر مرکزی : ایران - استان تهران - شهر تهران، یوسف آباد، خیابان فراهانی پور، نبش کوچه نهم، پلاک 21
تلفن: 7744828-0919 | 02188717490